Congressman Brian Fitzpatrick

Congressman Brian Fitzpatrick | Our Independent Voice
Mobile Menu - OpenMobile Menu - Closed

Fitzpatrick Announces 2019-2020 U.S. Service Academy Nominees

Jan 27, 2020
Press Release

LEVITTOWN, PA—On Friday, January 24, Rep. Brian Fitzpatrick (PA-01) announced the United States Military Service Academies Nominations for the Class of 2024. One of the most important duties for Rep. Fitzpatrick is to nominate qualified young men and women from Bucks and Montgomery counties to the nation’s prestigious service academies. Service Academy Nominations are recommended to Rep. Fitzpatrick by his Nomination Committee which includes active duty and retired service members from across the First District. The following students received an academy nomination from Rep. Fitzpatrick:

Jack Boland, Central Bucks High School West, U.S. Military Academy & U.S. Naval Academy

Mckenna Brophy, Central Bucks High School East, U.S. Air Force Academy & U.S. Naval Academy

Tyler Einolf, Quakertown Community High School, U.S. Military Academy

Blake Eshelman, Clemson University, U.S. Naval Academy

Amber Henry, Palisades High School, U.S. Military Academy

William Higgins, Council Rock High School North, U.S. Naval Academy

Katelyn Jenkins, Central Bucks High School West, U.S. Naval Academy

Andrew Johnson, Harry S. Truman High School, U.S. Air Force Academy

Ram Krishnamoorthy, Hatboro Horsham High School, U.S. Naval Academy

Cole Landes, La Salle College High School, U.S. Air Force Academy & U.S. Military Academy

Andrew Lindenmuth, Central Bucks High School West, U.S. Military Academy

Luke Lucerne, Council Rock High School North, U.S. Naval Academy

Kelly Meinert, Central Bucks High School East, U.S. Military Academy

George Neverosky, Springside Chestnut Hill Academy, U.S. Air Force Academy & U.S. Merchant Marine Academy & U.S. Naval Academy

Stephen O’Donnell, Archbishop Wood High School, U.S. Merchant Marine Academy

Joseph Popp, North Penn High School, U.S. Air Force Academy

Michael Rockovich, The Hill School, U.S. Military Academy & U.S. Naval Academy

Samuel Ruta, Pennsbury High School, U.S. Military Academy

Giavonna Sabatini, Council Rock High School North, U.S. Air Force Academy

Zachary Shatson, Neshaminy High School, U.S. Air Force Academy & U.S Merchant Marine Academy

Dillon Sheehy, Council Rock High School North, U.S. Military Academy

Catherine Smith, Pennsbury High School, U.S. Air Force Academy

Arden Taylor, New Mexico Military Institute, U.S. Air Force Academy

Bram Topham, Council Rock High School South, U.S. Air Force Academy

Can Tunceli, Central Bucks High School South, U.S. Military Academy

Olivia Unger, Central Bucks High School East, U.S. Naval Academy

Bryce U’Selis, Lansdale Catholic High School, U.S. Merchant Marine Academy

###